Působení masáže na organismus

Klasická masáž působí na organismus v několika odlišných rovinách:

1. Mechanická. Působí na vrchní vrstvy kůže, napomáhá kožnímu dýchání, prokrvení a zlepšuje přívod živin a kyslíku. Pravidelnou aplikací zajistí viditelný kosmetický efekt, pokožka je hladší, jemnější, odolnější proti povětrnostním vlivům.

2. Masáž ovlivňuje hlubší vrstvy a pomáhá odstraňovat svalové napětí, snižuje bolestivost způsobenou jednostranným zatížením, provádí pasivní tělocvik svalů a zvyšuje pohyblivost kloubů.

3. Psychická. Ovlivňuje náladu, osvěžuje, zlepšuje spánek a působí proti depresi. Při masáži se totiž uvolňují endorfiny tzv. hormony štěstí a může být i v dobrém smyslu návyková. Reflexivně, nepřímo, ovlivňuje také činnost vnitřních orgánů, krevního oběhu a metabolismu.

Žádná masáž bohužel není všelék, ale může hodně pomoci!

Masáž, nebo-li "umění dotyku", je prastará metoda, kterou lidé využívají k uvolnění, rehabilitaci a regeneraci těla i ducha. Její rozvoj můžeme vysledovat až do vyspělých civilizací starého Egypta, Číny a Indie. Masáže jsou doposud většinou vnímány jako příjemná forma uvolnění, mají však i vynikající rehabilitační a terapeutické účinky. Měli by si ji určitě dopřát lidé s bolestmi zad, lidé, kteří se potýkají se sníženou pohyblivostí, či lidé trpící stresem a nedostatkem energie.

Ideální stav samozřejmě je, pokud masáž působí preventivně a na místo řešení konkrétního problému je spíše uvolňující relaxací. Lidé nejvíce vyžadují promasírování zad a šíje. Masáž celého těla, ať už po stránce rehabilitační či relaxační, je však mnohem příjemnější a užitečnější, rozhodně se do ní vyplatí investovat o nějakou tu "korunu navíc".

Tělu se uleví i po jednorázové masáži, ale při pravidelných návštěvách jednou za jeden až dva týdny budete pozorovat zlepšení nálady, fyzické kondice, příliv energie a chuti do života. Důkladné promasírování těla odstraní bolest a zlepší pohyblivost celého ústrojí. Pro preventivní účely je vhodné navštívit maséra alespoň jednou měsíčně.

Kdy je masáž vhodná?

U zdravých lidí je masáž vhodná pro regeneraci, osvěžení, proti únavě, uvolnění ztuhlých a většinou i bolestivých svalů z nerovnoměrného zatížení při práci, z důvodů prevence, nebo na individuální přání klienta... U sportovců na zlepšení výkonu, případně odstranění únavy. Masáž je dále vhodná na doléčování po úrazech a operacích, při artrózách, revmatických potížích a dalších chronických onemocněních kloubů a páteře... Pomáhá ale i na podrážděnost, deprese, nespavost, špatnou náladu...

Kdy není masáž vhodná?

Nenechávejte se masírovat, pokud máte chřipku, horečku či jiné vážné zdravotní potíže, akutní záněty kloubů a svalů, kožní vyrážky, plísně, velké modřiny, nádory, vředy, otevřené rány. Jakékoli zdravotní potíže či pochybnosti je nutné oznámit předem! V případě nejistoty se poraďte s masérem!

Masážní studio - PURE FIJI